Soblahov

DEDINA ROKA 2001

V uzavretej doline Soblahovského potoka pod prstencom Strážovských vrchov v dĺžke 3 km rozkladá sa obec Soblahov. Nad obcou sa vypína najvyšší vrch tejto časti Strážovských vrchov – Ostrý vrch, 767 m.n.m.

SoblahovObec leží v nadmorskej výške 284 m.n.m., približne 5 km od mesta Trenčín a patrí medzi najstaršie obce v tomto okrese, v súčasnosti má 2070 obyvateľov.
Soblahov vznikol z pôvodnej poddanskej usadlosti patriacej trenčianskemu panstvu a už v 14.stor. mal vyvinutú richtársku správu. V 16. stor. sa tu usadili novokrstenci, založili tzv. Soblahovský habánsky dvor. V jeho radoch sa združovali zruční remeselníci, najmä nožiari, sedlári a hrnčiari.

Najvzácnejšou kultúrnou pamiatkou v Soblahove je ranogotický kostol sv. Mikuláša biskupa z prvej polovice 14. storočia. Zaujímavú históriu má i socha sv. Jána Nepomuckého, ktorú obci daroval v 18. stor. gróf Ilešházi. Nad obcou pri cintoríne sa nachádza obnovená kaplnka sv. Vendelína z roku 1802.
V katastri obce sú dve štátne prírodné rezervácie. Obec je bohatá na vodné zdroje. V blízkosti vyvierajú minerálne pramene - kyselky. V zimnom období sú dobré podmienky na bežecké a zjazdové lyžovanie v okolí Chaty pod Ostrým vrchom. V lete sú aktuálne výlety po vyznačených turistických chodníkoch smerom do Trenčianskych Teplíc alebo do pohoria Považský Inovec.

Priaznivci cykloturistiky môžu využiť obnovenú trasu horskej železničky Trenčín – Selec, ktorá prechádza nad obcou. Turisti a cykloturisti sa môžu občerstviť v štýlovom dedinskom hostinci u Ondreja.

Záujem zachovať tradičnú architektúru dokumentuje citlivou rekonštrukciou pôvodných domov, snahou o zachovanie typického domu s výškou, rešpektovaním pôvodnej architektúry pri novostavbách, realizáciou estetickej drobnej architektúry z dreva - autobusové čakárne, studne, lavičky, mosty.
Starodávne zvyky a obyčaje zachováva folklórna skupina Dolinečka a detský folklórny súbor Melenčárik. Na kultúrno – spoločenských akciách sa zúčastňuje hudobná skupina Cukríkovci. Každoročne obec pripraví akcie: Stavanie mája, spievanie Ďura, oslavy Dňa matiek, Dňa detí, hody, príchod Mikuláša na koči, Mini ZOO pri horárni a ojedinelú akciu „Štefanskú jazdu koní“.

Zo športových podujatí je to turistický pochod Soblahovská 35-ka, Predsilvestrovský výstup na Ostrý vrch a Detský výstup na Ostrý vrch.
V obci aktívne pôsobia spolky: Dobrovoľný hasičský zbor, športový klub, zväz záhradkárov a zväz chovateľov, jednota dôchodcov.
Obec nadviazala zahraničnú partnerskú spoluprácu s Gminou Rudniki v Poľsku a českou obcou Sloup a Buchlovice. .

Kontakt: Obecný úrad Soblahov č.366, PSČ 913 38
Telefón: 032/65 2 87 05
e-mail: soblahov@soblahov.sk
Web: http://www.soblahov.sk