Mníchova Lehota

Keď stojíte nad obcou Soblahov na lúke povyše tamojšieho cintorína a pozriete na juhozápad, naskytne sa vám pohľad na mohutnú hradbu lesov Strážovských vrchov a Považského Inovca, zovierajúcich medzi sebou Mníchovu Lehotu. Lesy sú tu obľúbeným miestom pre turistov, hubárov a poľovníkov. Sú popretkávané množstvom lesných ciest, slúžiacich na zvoz dreva.

Mníchova LehotaMáloktorý z návštevníkov, ktorý zablúdi do týchto končín však vie, že kedysi, pred necelými sto rokmi tu existovala lesná železnica, ktorej parné vlaky zvážali vyrúbané drevo na pílu v Trenčíne. V súčasnosti sa veľká časť tejto pôvodnej železničky využíva ako cyklotrasa, spájajúca chotáre obcí priľahlých k Trenčínu, od Kubrice cez Soblahov, Mníchovu Lehotu, Tren­čiansku Turnú, Trenčianske Stankovce až po Selec.

A práve v intraviláne obce Mníchova Lehota, ktorú táto trasa križuje, sa nachádzajú obľúbené oddychové miesta turistov, počnúc hostincom Pod orechom, barom U mnícha či motorestom Radar. Návštevníci majú možnosť navštíviť, alebo zúčastniť sa množstva nadregionálnych kultúrnych a spoločenských akcií, napríklad Trenčianskych folklórnych slávností už tradične organizovaných obcou Mníchova Lehota a Trenčianskym osvetovým strediskom, či majstrovstiev v Juniorcrosse, pripravovaných TTH Enduro Team spravidla vždy na Deň detí. Môžu sa tiež poprechádzať v prírode a navštíviť niektorú z lehotských kyseliek známych po celom okolí.

V miestnej časti obce Jarky je rozsiahla chatárska oblasť (cca. 120 chát), využívaná rekreantmi z celej republiky. Táto oblasť pri motoreste Radar je využívaná aj ako nástupné miesto pre pešie túry a výstupy na masív Považského Inovca, či Ostrého Vrchu. Prechodné ubytovanie v obci je možné zabezpečiť si v zariadení Lesného hospodárstva Inovec s.r.o. nachádzajúceho sa tiež v miestnej časti Jarky.

Na usporiadanie rodinných, či firemných stretnutí v prírode je možnosť prenajať si od PD Trenčín v Soblahove chatu Biela ruža. Obec Mníchova Lehota nie je veľká, ale jej okolie, príroda, dobrosrdeční ľudia a pokojná vidiecka atmosféra sú balzamom pre dušu každého turistu či návštevníka.

Sídlo: Obecný úrad Mníchova Lehota č. 90, PSČ 913 21
Telefón: 032/648 61 24
E- mail: mnichovalehota@stonline.sk
Web: www.mnichovalehota.sk