Selec

Obec Selec sa nachádza pri južnom okraji obvodu Trenčín, v malebnom horskom prostredí, v závere doliny Seleckého potoka, ktorý je ľavostranným prítokom rieky Váh. Geomorfologicky patrí obec do celku Považský Inovec. Nadmorská výška obce je 319 metrov nad morom. Patrí medzi stredne veľké obce Trenčianskeho okresu.

SelecSelec je obec s kvalitnou infraštruktúrou, ale zachováva si ráz podhorskej dedinky. Medzi najvýznamnejšie kultúrne pamiatky obce patrí katolícky klasicistický kostol sv. Bartolomeja z roku 1504, barokovo-klasicistická socha sv. Jána Nepomuckého, evanjelická zvonica, pomník padlým v 1. sv. vojne ako aj pomník odvlečeným mužom v 2. sv. vojne.

Bohaté kultúrne dedičstvo sa dodnes odráža v ráze obce. Jej pýchou sú folklórne súbory, ktoré neúnavne zachovávajú ľudové tradície. V obci sú i možnosti pre rekreačné športy a aktivity. Nachádza sa tu futbalové ihrisko, multifunkčné ihrisko s umelým povrchom a osvetlením, zrenovovaná teloc­vičňa.

Pre turistické ciele je okolie obce tiež veľmi atraktívne. V oblasti sa nachádza niekoľko desiatok kilometrov značených trás, ktoré sú väčšinou nenáročné alebo mierne náročné. Odmenou pre turistov sú určite pekné výhľady, ktoré sa pred nimi otvoria - Palúch pod Inovcom (1004), Vtáčí vŕštek (910), Bezovec (743), Tematín, Topoľčiansky hrad, Skalka nad Hubinou (377), Visiaca skala pod Gajdou. Prevažná väčšina trás je priechodná aj pre horské bicykle (treba rátať s občasným prenášaním cez skalné prekážky), s peknými zjazdami. V zimnom období je pohorie vhodné na bežkovanie. V chotári obce je množstvo svahov zjazdných na sánkach a boboch. V blízkych lokalitách sú i menšie zjazdovky s vlekom (v Kálnici, pod Inovcom).

Turistické trasy umožňujú množstvo variácií pre rekreačnú turistiku, ale i pre náročných turistov. Obľúbené sú trasy s cieľom Beckovský hrad, Kálnica, Duchonka, Bezovec. Veľmi obľúbený je výstup na Inovec (1042 m), kde vo výške 840 m stojí turistická chata, v ktorej sa dá i ubytovať. Ubytovanie v malebnom prostredí hôr ponúka i LH Inovec, ktoré má niekoľko rekreačných objektov situovaných priamo v prírodnom prostredí - Chalúpka – s vyhrievaným bazénom, Poľovnícky zrub a Poľovnícka chata. Poľovníci majú možnosť lovu v revíroch LH Inovec i Poľovného združenia Žilákovec.

V katastrálnom území obce Selec sa nachádzajú i lokality chránených území a objektov. Patria sem Selecké vyvieračky, Selecké kamenné more (Podsokolie), Selecký potok, vrcholový sutinový javorový a bukový zmiešaný les v oblasti Považského Inovca - Žlápky (37 ha) a Hradisko, kde sa nachádza suchomilná lesostepná vegetácia (3,3 ha).

Jednou z historických zaujímavostí je i železnička, ktorá bola vybudovaná začiatkom 20. storočia, využívaná na zvážanie dreva. Dodnes sú zachované mnohé „štreky“ i most. Slúžia ako turistické chodníky a zvážnice dreva.

Milovníci prírody určite ocenia nádhernú flóru a bohatú faunu. Rastlinstvo je veľmi rôznorodé. Na území pohoria sa stretávajú teplomilné aj horské druhy. Lesy sú prevažne listnaté od úpätí dubiny, vyššie dubohrabiny, bučiny. Na vyhriatych a suchých miestach sa vyskytuje náš najteplomilnejší druh dub plstnatý. Vyššie časti zaberajú bučiny. V najvyšších miestach sú vysadené smrečiny. Živočíchy sa tu vyskytujú v hojnom množstve. Od zástupcov hmyzu (fuzáče, roháče, rôzne motýle) cez obojživelníky (salamandra škvrnitá, skokany), plazy (slepúch, jašterice, vretenica), vtáky (z dravcov ojedinele orol kráľovský a sokol rároh, myšiaky, jastraby, zo spevavcov sýkorky, žltochvosty, ďatle a množstvo iných). Z cicavcov ide hlavne o poľovnú zver (jeleň, srnec, diviak, muflón a daniel). Dravce zastupuje líška, mačka divá, vzácne rys a medveď.

Sídlo: Obecný úrad Selec č. 73, PSČ 913 36
Telefón: 032/649 68 34
E- mail: ocuselec@nextra.sk
Web: www.selec.sk